Start | Wielki Mur Chiński | Petra | Machu Picchu | Koloseum | Tadz Machal | Pomnik Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro | Chichén Itzá |
Według najpopularniejszej teorii odkrywcą Machu Picchu jest wykładowca akademicki, polityk i naukowiec Hiram Bingham III. Gdy dotarł na miejsce, był przekonany, że zaginione miasto to Vilcabamba, czyli ostatnia stolica Inków. To właśnie ona była celem jego wyprawy. Są jednak przesłanki ku temu, by twierdzić, że do Machu Picchu trafił jako pierwszy niemiecki przemysłowiec Augusto Berns. W swoich listach wyraźnie wskazał on położenie zaginionego miasta. Bernsowi zarzuca się jednak, że przez lata regularnie rozkradał dolinę. Zrabowaną m.in. z grobowców biżuterią handlował później w Europie. Podobno nawet w zamian za 10% zysków uzyskał pozwolenie na eksport od samych władz Peru. Potwierdzeniem tej teorii mają być listy, w których opisano ten tajny układ.
Jak wynika z badań archeologów, jedynie 10% zwłok znalezionych w zaginionym mieście należało do mężczyzn. Między innymi na tej podstawie specjaliści wysnuli teorię, że Machu Picchu było klasztorem zamieszkiwanym przez mniszki, które wyznawały kult boga słońca Inti. Kobiety musiały ślubować dziewictwo, a złożonej przysięgi przestrzegać pod groźbą śmierci. Za sprawą teorii o „dziewicach słońca” Machu Picchu bywa określane mianem Sanktuarium Historycznego Peru.
Według Inków Ziemię zbudowali ludzie. W nagrodę za trud otrzymali od bogów zwierzęta, ale żeby pozostały one w Machu Picchu na zawsze, Inkowie musieli czcić pamięć bóstw, składając im ofiary podczas specjalnie ustanowionych świąt. W przeciwnym razie krainę miały nawiedzać kataklizmy. W Świętej Dolinie wierzono, że ludzie też byli kiedyś bogami, jednak najsłabszymi ze wszystkich. Mimo to pragnęli osiągnąć najwyższą władzę, czym rozzłościli Wirakoczę – stwórcę świata, ojca Słońca czczonego jako Inti i Księżyca. Bóg strącił ludzi w otchłań. Ci spadali tak długo aż napotkali ziarenka piasku, których się złapali. To właśnie z nich powstała ziemia.