7 cudów swiata

7 cudów swiata


Start Wielki Mur Chiński Petra Machu Picchu Koloseum Tadz Machal Pomnik Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro Chichén Itzá

Koloseum (ciekawostki)

Nazwa Koloseum wbrew pozorom nie wywodzi się od wielkości budowli. Pochodzi najprawdopodobniej od posągu Kolosa Nerona, który to posąg stał w pobliżu amfiteatru. Rzeźba miała aż 35 metrów wysokości, ustawiona była na 18-metrowym cokole, została jednak zniszczona najprawdopodobniej w XI wieku. Inna teoria mówi o tym, że dawniej w Koloseum znajdowała się pogańska świątynia, zaś obrzędy w niej odprawiane kończyły się pytaniem “Colis Eum?” (wielbisz go?). Colis Eum… Colosseo? Kto wie?

Dlaczego czasami zamiast areny były hektolitry wody?

Niekiedy Koloseum stawało się miejscem odtworzenie bitew morskich. Dno amfiteatru wypełniane było wówczas wodą z miejskich akweduktów. Było to coś w rodzaju spektaklu: odtwarzano przebieg wielkich słynnych bitew, głównie greckich. Ciekawostką jest fakt, że napełnienie Koloseum wodą do takiego poziomu, by dało się odtworzyć bitwę, trwało zaledwie 7 godzin.

Walki gladiatorów

Koloseum to miejsce śmierci. W czasach starożytnych odbywały się tam oczywiście igrzyska, walki gladiatorów (walczyli między sobą, ale też z dzikimi zwierzętami), mówi się o dziesiątkach tysięcy ofiar tych krwawych zabaw. W średniowieczu Koloseum traktowane było jak cmentarz: różnego rodzaju bandyci grzebali tam swoje ofiary. Tak mroczne miejsce przyciągało wszelakiej maści czarnoksiężników i magów, którzy ponoć znajdowali wśród ruin rośliny o potężnych magicznych mocach. Nic dziwnego, że według średniowiecznych legend to właśnie w Koloseum miały się znajdować wrota do piekieł.