Start | Wielki Mur Chiński | Petra | Machu Picchu | Koloseum | Tadz Machal | Pomnik Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro | Chichén Itzá |
Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów położone na meksykańskim półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun. Najlepsze czasy przeżywało w okresie między X i XI wiekiem naszej ery. Po tym czasie stopniowo traciło na znaczeniu, aż w XV wieku całkowicie je opuszczono. Do chwili obecnej nie wiadomo dlaczego. Zrujnowane i zarośnięte roślinnością miasto zostało ponownie odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX wieku. Pomimo upływu tysięcy lat od momentu założenia ośrodka, budynki wciąż przypominają o dawnej potędze jego mieszkańców. Majowie wznieśli w mieście ogromne kamienne budowle, około 50 świątyń i obiektów, które zachwycają i przyciągają każdego roku tysiące turystów.
Najcenniejszym zabytkiem Chichen Itza jest świątynia Kukulkana. To typowa piramida, która różni się od tych egipskich ściętym wierzchołkiem. Każdy z dziewięciu jej poziomów rozdzielają schody. W sumie jest ich aż 365 i symbolizują ilość dni w roku. Sama konstrukcja piramidy ściśle nawiązuje do kalendarza Majów. To właśnie na tej budowli podczas wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą możesz zaobserwować pełzającego po schodach świetlistego węża. Ciekawostką jest, iż we wnętrzu Kukulkana archeolodzy odkryli kolejną piramidę. W kompleksie Chichen Itza na szczególną uwagę zasługują również: Świątynia Wojownika, Tzompantli, obserwatorium astronomiczne El Caracol (tzw. Ślimak) i największe w Ameryce Środkowej boisko do obrzędowej gry w pelotę. Ta pierwsza świątynia podtrzymywana jest przez filary w kształcie pierzastych węży oraz wojowników, a ściany jej ozdobiono wizerunkami boga deszczu. Z kolei Tzompantli to nic innego jak więzienie z wnętrzem udekorowanym czaszkami. W północnej części kompleksu znajdziesz kolejną ciekawą atrakcję – nieco zaniedbaną cenotę tzw. Świętą Studnię. Pełniła ona ważną funkcję religijną i była sercem Chichen Itza. Składano do niej ofiary z ludzi ku czci boga deszczu. Od niej też wywodzi się nazwa Chichén Itza – „u wylotu studni Itza”.
Sezon turystyczny na Jukatanie trwa praktycznie przez cały rok. Należy pamiętać jednak o tym, że na Karaibach w miesiącach od czerwca do października panuje tzw. sezon huraganowy. Nie oznacza to jednak, że leje i wieje bez przerwy od samego początku do końca tego sezonu. Huragany mogą się w tym czasie pojawiać, ale nie muszą. Podobnie jest z ulewami. Zazwyczaj są one przelotne i trwają do kilkunastu minut, po których wychodzi słońce. Upał i duża wilgotność powietrza w tej części Meksyku niestety nie sprzyjają zwiedzaniu. Planując podróż do Chichen Itza, warto przybyć tam wcześnie rano, zaraz po godzinie 08:00, zanim upał i hordy turystów skutecznie obrzydzą Ci całą atrakcję.